Serdecznie zapraszamy osoby pracujące z cudzoziemcami z terenu województwa podlaskiego (pracowników socjalnych, urzędników, pracowników organizacji pozarządowych) do udziału w szkoleniach na temat aktualnych procesów migracyjnych, kwestii prawnych i społecznych związanych z pracą z cudzoziemcami. Szkolenia są organizowane przez Fundację Dialog.

W ramach szkolenia zostaną przedstawione następujące zagadnienia:

  • Cudzoziemcy w Polsce – rys historyczny i aktualna sytuacja
  • Główne grupy cudzoziemców w Polsce oraz sytuacja w ich krajach pochodzenia
  • Prawa i obowiązki cudzoziemców – przepisy
  • Rodzaje zezwoleń pobytowych udzielanych cudzoziemcom
  • Typy wydawanych dokumentów pobytowych
  • Rodzaje postępowań wszczynanych wobec cudzoziemców
  • Cudzoziemcy w systemie pomocy społecznej
  • Akty unijne i międzynarodowe oraz orzecznictwo międzynarodowe w sprawach azylowych i migracyjnych
  • Proces integracji społecznej cudzoziemców w Polsce: uwarunkowania i bariery
  • Przedstawienie kultury krajów pochodzenia cudzoziemców
  • Główne różnice kulturowe wpływające na współpracę z cudzoziemcami

Udział w szkoleniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych tematyką migracji. Zapewniamy 2-dniowe szkolenie poprowadzone metodami aktywnymi: warsztaty, prezentacje, symulacje i dużo dyskusji (grupy 16-osobowe), materiały szkoleniowe.

W ramach szkolenia przewidziany jest także bezpłatny nocleg i wyżywienie.

Termin szkolenia: 20.09.2019 r. (piątek) od godziny 12:00 do 19:00 – 21.09.2019 r. (sobota) od godziny 8:30 do godziny 15:30.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o dostarczenie kwestionariusza zgłoszeniowego do dnia 15 września (do pobrania na stronie Fundacji: www.fundacjadialog.pl), na adres Fundacji (ul. ks. Abramowicza 1, 15-872 Białystok) lub na adres mailowy: mkruhlej@fundacjadialog.pl. W temacie prosimy wpisać:   Szkolenia – cudzoziemcy.

Osoby prowadzące szkolenie:

Katarzyna Potoniec – absolwentka Zarządzania Integracją Międzykulturową w Collegium Civitas oraz pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu
w Białymstoku. Współautorka i koordynatorka wielu projektów Fundacji Dialog skierowanych do cudzoziemców oraz zakresu edukacji międzykulturowej. Prowadzi warsztaty i szkolenia, przede wszystkim z zakresu tematyki uchodźczej i międzykulturowej.

Justyna Wróbel – absolwentka prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracowała w Departamencie Prawno-Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz jako członek Zespołu ds. rewindykacji dóbr kultury. Uczestniczka licznych szkoleń i konferencji w ramach programu Youth in Action, m.in. w Armenii, Azerbejdżanie i Turcji. Regularnie publikuje artykuły na temat współczesnych stosunków międzynarodowych, skupiając się na krajach Bliskiego Wschodu i obszarze postradzieckim. Udziela konsultacji prawnych w Centrum pomocy Cudzoziemcom w Warszawie, współpracuje z urzędami oraz innymi instytucjami zaangażowanymi w procedurę ochrony międzynarodowej.

Kwestionariusz zgłoszeniowy

Szkolenia są realizowane w ramach projektu „Działania ukierunkowane na integrację obywateli państw trzecich w województwie podlaskim” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Skip to content