Dom pomocy dla matek z dziećmi w Białymstoku

W kwietniu 2022 roku otworzyliśmy dom pomocy dla samotnych matek z dziećmi w Białymstoku. Jako pierwsze wprowadziły się do niego cztery samotne matki, uciekające przed wojną na Ukrainie. Dwie z nich mają niepełnosprawne dzieci, wymagające profesjonalnej opieki. W ciągu ostatnich dwóch lat ze wsparcia ośrodka skorzystało jednak znacznie więcej osób.
Rodziny mogą liczyć na kompleksową pomoc. Otrzymują od nas nieodpłatne mieszkanie, wsparcie psychologiczne i prawnicze. Dzieci mogą korzystać z pomocy naszych wolontariuszy, np. w odrabianiu lekcji. Organizujemy również cyklicznie zajęcia z języka polskiego dla podopiecznych pochodzących z Ukrainy. Jeśli sytuacja życiowa na to pozwala, kobiety mogą znaleźć zatrudnienie w naszym Centrum Integracji Społecznej i uczyć się zawodu.
Ogromnym wsparciem w początkowej fazie projektu była dla nas firma SMP Poland, która przekazała 100 tys. zł na wsparcie potrzebujących. Później, dzięki funduszom Kampanii Piwowarskiej przed domem został zbudowany piękny plac zabaw dla dzieci. Natomiast dzięki wsparciu Fundacji Liroy Merlin i zaangażowaniu lokalnego oddziału sklepu, udało się wyremontować część budynku. Zostały wymionione stare instalacje, metamorfozę przeszedł również parter. Dzięki temu zyskaliśmy więcej miejsca i dodatkowe osoby znajdą u nas schron.
Dziękujemy za okazane wsparcie każdej osobi. Zarówno zaangażowanym firmom, jak też osobom prywatnym, które wpłaciły cegiełkę na ten ważny cel.
Nadal widzimy ogromną potrzebę niesienia pomocy dla kobiet z dziećmi. W naszym domu jest za mało miejsca, by przyjąć każdą potrzebującą rodzinę. Niedawno zdarzył się mały cud, darczyńca z Moniek zdecydował się przekazać Fundacji Dialog swój dom. Zbieramy fundusze na jego remont, by mógł powstać kolejny ośrodek wsparcia dla matek z dziećmi.
Przeczytaj reportaż Wyborczej o domu pomocy dla matek z dziećmi: https://tiny.pl/drqfc