Fadi to 9-letni chłopiec, który uciekł do Jordanii przed wojną w Syrii. Od ponad trzech lat mieszka w Irbid wraz ze swoją mamą, babcią i trojgiem rodzeństwa. Cierpi na bezsenność i koszmary nocne, co powoduje też jego trudności w szkole (nie może się skupić, ma kłopoty z zapamiętywaniem, trudności w wykonywaniu poleceń) oraz w relacjach z rówieśnikami. Fadi w Syrii był bardzo żywym i zdolnym chłopcem, miał mnóstwo kolegów, którym przewodził i z którymi świetnie się bawili. Sytuacja rodziny zmieniła się, kiedy ojciec chłopca został zastrzelony na oczach jego matki. Matce udało się zabrać dzieci i znaleźć schronienie w Jordanii, ale ich sytuacja nie jest łatwa. Maria nigdy dotąd nie pracowała, nie ma wykształcenia. Żeby utrzymać rodzinę zaczęła pracować jako pomoc domowa. Niestety, tak jak wiele samotnych uchodźczyń, narażona jest na różne formy nadużyć ze strony pracodawców, przez co musiała zrezygnować z pracy bez żadnej zapłaty. Teraz obawia się pójścia do jakiekolwiek domu…
Chłopiec bardzo tęskni do ich dawnego życia, ale największym problemem jest lęk, który nie opuszcza go ani na chwilę – widzi węże i skorpiony, które próbują go dopaść, kolegów ze szkoły, którzy go gonią, łapią i rzucają nim o ścianę Te sceny powodują, że budzi się i nie może zasnąć, i tak co noc…
Fadi i jego rodzina potrzebują Twojej pomocy. W takiej sytuacji jak oni jest wiele syryjskich rodzin w Jordanii. Pomóż zapewnić im podstawowe środki do życia i dostęp do wparcia psychologicznego.
Zbiórkę prowadzi Fundacja Dialog, od ponad 10 lat zaangażowana w pomoc uchodźcom.
Darowizny można wpłacać na konto Fundacji w Banku Zachodnim WBK o numerze:
25 1500 1344 1213 4008 2641 0000
Tytuł wpłaty: pomoc uchodźcom syryjskim.
Pomoc Fundacji Dialog koncentruje się na wsparciu samotnych matek i dzieci. Jest to możliwe dzięki współpracy z organizacją założoną przez dwie syryjskie uchodźczynie w Irbid, mieście na północy Jordanii, niedaleko granicy syryjskiej. Obie Panie – Safa i Fatima – były w Syrii nauczycielkami. W Jordanii jednak nie uzyskały prawa wykonywania zawodu i przekwalifikowały się trzykrotnie, zanim wpadły na pomysł założenia spółdzielni pomagającej samotnym kobietom. Fatima w swoim domu, prywatnie, opiekuje się siedmiorgiem dzieci w formie opieki zastępczej. Są to dzieci syryjskie, których rodzice nie żyją lub zaginęli. Safa jest mężatką, jej dzieci są już dorosłe, a ona sama całe życie pracowała i jak mówi, nie wyobraża sobie życia bez pracy. Obie Panie mają ogromne rozeznanie w potrzebach najbardziej poszkodowanych w tym konflikcie kobiet i dzieci.
Sytuacja Syryjczyków w Jordanii jest bardzo trudna – pomoc, która jest tam świadczona nie jest wystarczająca (wynosi 5,50 zł dziennie dla rodziny, zaś dostęp do pracy jest właściwie niemożliwy), stąd też decyzja naszej Fundacji o zaangażowaniu się w działania na terenie Jordanii i wsparciu najbardziej potrzebujących. Jordania znajduje się na 2 miejscu pod względem liczby uchodźców przypadających na 1000 obywateli, zaś na 6-tym pod względem całkowitej liczby uchodźców. W tym momencie, w tym niewielkim kraju, przebywa pond 655 tys. uchodźców syryjskich (łączna liczba mieszkańców to 6,5 mln). Jednym z regionów z najwyższą liczbą uchodźców jest Irbid. Cała aglomeracja liczy 1 mln obywateli, a zamieszkuje tam ponad 135 tys. uchodźców.
Najnowsze komentarze