Miasto Białystok, Fundacja Dialog i inne największe organizacje pozarządowe regionu jednoczą siły w przygotowaniu pomocy dla Ukrainy. Z jednej strony pomoc ta będzie dotyczyła zbiórki najpotrzebniejszych produktów, z drugiej możliwości bezpośredniego wsparcia uchodźców.

Zbiórkę produktów koordynuje Centrum Aktywności Społecznej.

Fundacja Dialog zapewnia kompleksowe wsparcie rodzinom uciekającym przed wojną. W tym transport,  miejsca noclegowe, wyżywienie, pomoc psychologiczną i prawną.

– Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym Białegostoku, które zadeklarowały chęć współpracy w ramach tego projektu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Tylko razem i tylko zjednoczeni możemy precyzyjnie odpowiedzieć na potrzeby osób przybywających do Polski i tych, którzy walczą z rosyjską agresją na Ukrainie.

Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy trafiły do Białegostoku dzięki Fundacji Dialog 25 lutego.

– Jeszcze dziś jedziemy na granicę po matki z dziećmi, które uciekają przed wojną – mówił Michał Gaweł prezes zarządu Fundacji Dialog 25 lutego. – Umieścimy je między innymi w mieszkaniach wspomaganych, które zostały nam użyczone przez Miasto Białystok, ale także w naszej noclegowni przy ulicy Kolejowej.

Przypominamy, że utworzyliśmy zbiórkę na szybkie otwarcie domu pomocy dla uchodźców z Ukrainy:

W spotkaniu w Centrum Aktywności Społecznej udział wzięli przedstawiciele: Fundacji Dialog, białostockiej Caritas, Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacji Spe Salvi, Eleosu, Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei, Banku Żywności, Stowarzyszenia Droga, Porozumienia miast Białystok – Eindhoven, Fundacji Polza, Archidiecezji Białostockiej oraz Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.