W dniu 31 sierpnia 2019 roku odbył się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w ramach XVII Podlaskich Dni Rodziny. W pikniku wzięło udział ponad trzysta osób. Były to dzieci i rodziny zastępcze oraz osoby związane z pieczą zastępczą z Białegostoku oraz terenu województwa podlaskiego. Uczestnicy mogli korzystać z wielu atrakcji: dmuchanych zjeżdżalni, warsztatów rzeźbiarskich, garncarskich, animacji, waty cukrowej, ogniska, pokazów Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz pokazów sokolniczych. Pyszne regionalne potrawy zapewniła Fundacja im. Rodziny Czarneckich.

Piknik mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy takich podmiotów jak: Fundacji Dialog, Fundacji im. Rodziny Czarneckich, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku oraz Podlaskiej Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej.